Nasze cele i rezultaty, które chcemy wypracować



Witamy na stronie grupy operacyjnej e-Byczek!

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi pracami naszej grupy. W sekcji „aktualności” będziemy zamieszczać informacje na temat ważnych działań podejmowanych przez grupę. Grupa operacyjna e-Byczek realizuje projekt finansowany w ramach Działania Współpraca PROW 2014-2020 i stawia sobie za cel rozwiązanie kluczowego problemu, jakim jest opracowanie nowoczesnego systemu selekcji i oceny bydła polskiego czerwonego (RP).

W zakres naszych działań wchodzą:
        - Odchów przyszłych buhajków;
        - Kontrola pochodzenia bydła na podstawie DNA;
        - Identyfikacja i potwierdzenie zgodności profilu rasy polskiej czerwonej przy użyciu testów genetycznych.
System identyfikacji i kontroli pochodzenia będzie oparty na stworzonym przez nas repozytorium DNA oraz webowej aplikacji e-DNA: ID Bydła. 

W efekcie naszych prac powstaną:
        - Odchowalnia dla cieląt;
        - Repozytorium DNA;
        - Aplikacja webowa;
        - Test DNA umożliwiający potwierdzenie rasy bydła polskiego czerwonego oraz określenie procentowego udziału rasy.

Nasze badania pozwolą również na ocenę zmienności genetycznej bydła RP na podstawie analiz DNA i statystyki. Zebrane informacje przyczynią się do zachowania bioróżnorodności genetycznej oraz produkcji wysokiej jakości mięsa. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym wysiłkom i zaangażowaniu osiągniemy zamierzone cele.

Realizacja prac grupy w Etapie 1



Chcielibyśmy poinformować o postępach w realizacji Etapu 1 naszych prac. Prace rozpoczęły się z opóźnieniem, gdyż umowę o przyznaniu pomocy podpisaliśmy dopiero 23 października 2023 roku, czyli 9 miesięcy po ogłoszeniu wyników. Opóźnienie wynikało z braku środków finansowych, ale pomimo tego, nie zrezygnowaliśmy z działań przygotowawczych. Rolnik-beneficjent, Pan Robert Rajzer, rozpoczął prace na działkach przeznaczonych do realizacji projektu jeszcze przed podpisaniem umowy. Równocześnie w Instytucie Zootechniki PIB trwały przygotowania do stworzenia repozytorium DNA i aplikacji e-DNA: ID Bydła. Dzięki tej inicjatywie, po podpisaniu umowy, prace grupy były już w toku.    

Po zawarciu umowy z ARiMR, nasze działania nabrały tempa. Został powołany zespół projektowy składający się z naukowców – biologów molekularnych, specjalistów – koordynatorów ochrony ras rodzimych zwierząt oraz informatyków. W obliczu krótkiego czasu do zakończenia projektu, zintensyfikowano prace, przeprowadzono przetargi i zakupiono niezbędny sprzęt oraz oprogramowanie do stworzenia repozytorium DNA i aplikacji webowej.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych Pan Robert Rajzer zrealizował także część prac inwestycyjnych przewidzianych w Etapie 1, takich jak budowa studni głębinowej. Zakupiono również sprzęt   rolniczy niezbędny do stworzenia odchowalni, w tym ładowarkę do zadawania paszy, usuwania obornika oraz ścielarkę do słomy, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki. Ze względu na opóźnienia oraz wzrost cen materiałów budowlanych, dokonano zmian w planach budowy budynku gospodarczego z wiatą. Zmiany te zostały skonsultowane z ARiMR i wprowadzone do umowy jako racjonalne i ekonomicznie uzasadnione. Po akceptacji zmian rozpoczęto realizację zadania.       

Wraz z poprawą warunków pogodowych, Pan Robert przystąpił do budowy ogrodzeń pastwisk oraz instalacji systemu monitoringu zwierząt i polowego systemu badania bydła. Realizacja tak szerokiego zakresu zadań była możliwa dzięki pełnemu zaangażowaniu beneficjenta w prace grupy.

Zakup krów i jałówek w ramach projektu



Mamy przyjemność poinformować, że w ramach realizacji jednego z zadań naszego projektu Pan Rober Rajzer dokonał zakupu łącznie 60 sztuk krów i jałówek.

Zakup jałówek, przyszłych matek, ma priorytetowe znaczenie dla prowadzonych przez grupę badań i jest niezbędny do przeprowadzenia analiz genetycznych. W trakcie prac prowadzonych przez Instytut Zootechniki PIB – lidera grupy, planujemy określić zmienność genetyczną i heterozygotyczność oraz stopień inbredu w populacji bydła polskiego czerwonego. Według naszych obliczeń 60 sztuk zwierząt stanowi minimalną ilość osobników pozwalającą na wykonanie wiarygodnych analiz statystycznych, które są kluczowe dla naszego projektu.

W trakcie prac badawczych każda jałówka wybrana na matkę będzie miała ustalony procentowy udział rasy polskiej czerwonej oraz zdefiniowany profil DNA. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić, że byczki w odchowalni będą miały znane pochodzenie, potwierdzone testem DNA. Jest to niezwykle ważne dla dalszej selekcji i hodowli bydła polskiego czerwonego.

Realizacja tego zadania jest kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia naszych celów i wprowadzenia do praktyki innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez grupę e-Byczek.

XXIII Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej



W dniach 23-25 sierpnia 2024 roku odbyło się „XXIII Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej”. Jest to ogromna impreza plenerowa, na którą corocznie przybywa kilka tysięcy gości. W ramach wydarzenia odbyły się trzy wystawy: Krajowa Wystawa Ras Rodzimych, Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego oraz Regionalny Czempionat Konia Huculskiego.

Grupa Operacyjna e-Byczek była obecna na Krajowej Wystawie Ras Rodzimych promując swój projekt pt. „Innowacyjny system selekcji bydła rasy polskiej czerwonej w celu doskonalenia wołowiny ras rodzimych oraz utworzenie repozytorium DNA bydła objętego programem ochrony zasobów genetycznych z zastosowaniem aplikacji „e-DNA: ID Bydła”.

Obecność licznych przedstawicieli grup docelowych: doradców rolniczych, nauczycieli, przedsiębiorców, naukowców oraz decydentów z sektora rolnego, a przede wszystkim rolników – hodowców bydła ras rodzimych, stanowiła doskonałą okazję do promocji, umożliwiając szerokie rozpowszechnienie informacji o dokonaniach Grupy e-Byczek wśród różnorodnej publiczności.

Na wystawie Grupa reprezentowana była przez lidera – Instytut Zootechniki PIB.

Realizacja inwestycji



Zmierzają ku końcowi prace inwestycyjne realizowane na terenie należącym do głównego beneficjenta operacji – Pana Roberta Rajzera.

W ramach prac grupy powstaje budynek gospodarczy z wiatą o powierzchni ok. 400 m2, gdzie bydło będzie przebywać w warunkach podwyższonego dobrostanu. Teren wokół budynku zostanie utwardzony, aby umożliwić i uprościć bezpieczne prowadzenie czynności obsługowych. Wiata pod którą będą przebywać zwierzęta, okólnik i pastwiska będą monitorowane, co zapewni bezpieczeństwo zwierząt oraz pomoże wykrywać ruję.

Na zdjęciach przedstawiamy kolejne fazy inwestycji: przygotowanie placu pod budynek, wykonanie fundamentów, przygotowanie i betonowanie posadzki.

W czasie kiedy trwają prace budowlane, zwierzęta przebywają na pastwisku, które zostało wcześniej - w ramach prac grupy - ogrodzone. Dzięki temu zwierzęta są zabezpieczone przed atakami drapieżników i nie czynią szkód w sąsiednich uprawach.