Witamy na stronie grupy operacyjnej e-Byczek!
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi pracami naszej grupy. W sekcji „aktualności” będziemy zamieszczać informacje na temat ważnych działań podejmowanych przez grupę. Grupa operacyjna e-Byczek realizuje projekt finansowany w ramach Działania Współpraca PROW 2014-2020 i stawia sobie za cel rozwiązanie kluczowego problemu, jakim jest opracowanie nowoczesnego systemu selekcji i oceny bydła polskiego czerwonego (RP).
W zakres naszych działań wchodzą:
- Odchów przyszłych buhajków;
- Kontrola pochodzenia bydła na podstawie DNA;
- Identyfikacja i potwierdzenie zgodności profilu rasy polskiej czerwonej przy użyciu testów genetycznych.
System identyfikacji i kontroli pochodzenia będzie oparty na stworzonym przez nas repozytorium DNA oraz webowej aplikacji e-DNA: ID Bydła.
W efekcie naszych prac powstaną:
- Odchowalnia dla cieląt;
- Repozytorium DNA;
- Aplikacja webowa;
- Test DNA umożliwiający potwierdzenie rasy bydła polskiego czerwonego oraz określenie procentowego udziału rasy.
Nasze badania pozwolą również na ocenę zmienności genetycznej bydła RP na podstawie analiz DNA i statystyki. Zebrane informacje przyczynią się do zachowania bioróżnorodności genetycznej oraz produkcji wysokiej jakości mięsa. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym wysiłkom i zaangażowaniu osiągniemy zamierzone cele.
Chcielibyśmy poinformować o postępach w realizacji Etapu 1 naszych prac. Prace rozpoczęły się z opóźnieniem, gdyż umowę o przyznaniu pomocy podpisaliśmy dopiero 23 października 2023 roku, czyli 9 miesięcy po ogłoszeniu wyników. Opóźnienie wynikało z braku środków finansowych, ale pomimo tego, nie zrezygnowaliśmy z działań przygotowawczych. Rolnik-beneficjent, Pan Robert Rajzer, rozpoczął prace na działkach przeznaczonych do realizacji projektu jeszcze przed podpisaniem umowy. Równocześnie w Instytucie Zootechniki PIB trwały przygotowania do stworzenia repozytorium DNA i aplikacji e-DNA: ID Bydła. Dzięki tej inicjatywie, po podpisaniu umowy, prace grupy były już w toku.
Po zawarciu umowy z ARiMR, nasze działania nabrały tempa. Został powołany zespół projektowy składający się z naukowców – biologów molekularnych, specjalistów – koordynatorów ochrony ras rodzimych zwierząt oraz informatyków. W obliczu krótkiego czasu do zakończenia projektu, zintensyfikowano prace, przeprowadzono przetargi i zakupiono niezbędny sprzęt oraz oprogramowanie do stworzenia repozytorium DNA i aplikacji webowej.
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych Pan Robert Rajzer zrealizował także część prac inwestycyjnych przewidzianych w Etapie 1, takich jak budowa studni głębinowej. Zakupiono również sprzęt rolniczy niezbędny do stworzenia odchowalni, w tym ładowarkę do zadawania paszy, usuwania obornika oraz ścielarkę do słomy, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki. Ze względu na opóźnienia oraz wzrost cen materiałów budowlanych, dokonano zmian w planach budowy budynku gospodarczego z wiatą. Zmiany te zostały skonsultowane z ARiMR i wprowadzone do umowy jako racjonalne i ekonomicznie uzasadnione. Po akceptacji zmian rozpoczęto realizację zadania.
Wraz z poprawą warunków pogodowych, Pan Robert przystąpił do budowy ogrodzeń pastwisk oraz instalacji systemu monitoringu zwierząt i polowego systemu badania bydła. Realizacja tak szerokiego zakresu zadań była możliwa dzięki pełnemu zaangażowaniu beneficjenta w prace grupy.
Mamy przyjemność poinformować, że w ramach realizacji jednego z zadań naszego projektu Pan Rober Rajzer dokonał zakupu łącznie 60 sztuk krów i jałówek.
Zakup jałówek, przyszłych matek, ma priorytetowe znaczenie dla prowadzonych przez grupę badań i jest niezbędny do przeprowadzenia analiz genetycznych. W trakcie prac prowadzonych przez Instytut Zootechniki PIB – lidera grupy, planujemy określić zmienność genetyczną i heterozygotyczność oraz stopień inbredu w populacji bydła polskiego czerwonego. Według naszych obliczeń 60 sztuk zwierząt stanowi minimalną ilość osobników pozwalającą na wykonanie wiarygodnych analiz statystycznych, które są kluczowe dla naszego projektu.
W trakcie prac badawczych każda jałówka wybrana na matkę będzie miała ustalony procentowy udział rasy polskiej czerwonej oraz zdefiniowany profil DNA. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić, że byczki w odchowalni będą miały znane pochodzenie, potwierdzone testem DNA. Jest to niezwykle ważne dla dalszej selekcji i hodowli bydła polskiego czerwonego.
Realizacja tego zadania jest kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia naszych celów i wprowadzenia do praktyki innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez grupę e-Byczek.
W dniach 23-25 sierpnia 2024 roku odbyło się „XXIII Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej”. Jest to ogromna impreza plenerowa, na którą corocznie przybywa kilka tysięcy gości. W ramach wydarzenia odbyły się trzy wystawy: Krajowa Wystawa Ras Rodzimych, Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego oraz Regionalny Czempionat Konia Huculskiego.
Grupa Operacyjna e-Byczek była obecna na Krajowej Wystawie Ras Rodzimych promując swój projekt pt. „Innowacyjny system selekcji bydła rasy polskiej czerwonej w celu doskonalenia wołowiny ras rodzimych oraz utworzenie repozytorium DNA bydła objętego programem ochrony zasobów genetycznych z zastosowaniem aplikacji „e-DNA: ID Bydła”.
Obecność licznych przedstawicieli grup docelowych: doradców rolniczych, nauczycieli, przedsiębiorców, naukowców oraz decydentów z sektora rolnego, a przede wszystkim rolników – hodowców bydła ras rodzimych, stanowiła doskonałą okazję do promocji, umożliwiając szerokie rozpowszechnienie informacji o dokonaniach Grupy e-Byczek wśród różnorodnej publiczności.
Na wystawie Grupa reprezentowana była przez lidera – Instytut Zootechniki PIB.
Zmierzają ku końcowi prace inwestycyjne realizowane na terenie należącym do głównego beneficjenta operacji – Pana Roberta Rajzera.
W ramach prac grupy powstaje budynek gospodarczy z wiatą o powierzchni ok. 400 m2, gdzie bydło będzie przebywać w warunkach podwyższonego dobrostanu. Teren wokół budynku zostanie utwardzony, aby umożliwić i uprościć bezpieczne prowadzenie czynności obsługowych. Wiata pod którą będą przebywać zwierzęta, okólnik i pastwiska będą monitorowane, co zapewni bezpieczeństwo zwierząt oraz pomoże wykrywać ruję.
Na zdjęciach przedstawiamy kolejne fazy inwestycji: przygotowanie placu pod budynek, wykonanie fundamentów, przygotowanie i betonowanie posadzki.
W czasie kiedy trwają prace budowlane, zwierzęta przebywają na pastwisku, które zostało wcześniej - w ramach prac grupy - ogrodzone. Dzięki temu zwierzęta są zabezpieczone przed atakami drapieżników i nie czynią szkód w sąsiednich uprawach.
W dniach 7-8 września 2024 r., na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu, odbyła się wystawa rolnicza – Agropromocja 2024. Organizatorem wydarzenia był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Agropromocja to największe wydarzenie tego typu w Małopolsce przyciągające rokrocznie kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Stałym elementem imprezy jest wystawa zwierząt ras rodzimych, a w licznej grupie gości są oczywiście również hodowcy bydła ras rodzimych stanowiący bezpośrednią grupę docelową projektu.
Dlatego też na Agropromocji nie mogło zabraknąć grupy e-Byczek. Na stoisku Instytutu Zootechniki PIB można było uzyskać informacje na temat prac grupy i wypracowanych rezultatów, które będą dostępne dla wszystkich hodowców, najpierw bydła czerwonego, a następnie pozostałych ras bydła, a w dalszej przyszłości także innych gatunków.
Więcej o Agropromocji 2024 można przeczytać na stronach współorganizatorów:
https://www.modr.pl/aktualnosc/xxxii-wystawa-rolnicza-agropromocja-2024-za-nami-0
https://iz.edu.pl/aktualnosci/agropromocja-2024-stary-sacz-7-8-wrzesnia-2024-roku/
W dniach 28-29.09.2024 r na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej odbyła się wystawa AgroGorlice 2024, a w jej ramach I Gorlicka Wystawa Bydła Mlecznego.
Obecność hodowców bydła, w tym ras rodzimych, była doskonałą okazją do promocji działań i rezultatów wypracowanych przez grupę operacyjną e-Byczek.
Działania w Etapie 2 postępowały zgodnie z harmonogramem i koncertowały się wokół prac badawczych prowadzonych przez zespół naukowców Instytutu Zootechniki PIB oraz prac związanych z tworzeniem repozytorium i aplikacji webowej nad którymi pracowali specjaliści z Zespołu Informatycznego Instytutu.
W ramach prac badawczych wykonano analizę DNA bydła rasy polskiej czerwonej (RP) zakupionego do tworzonej odchowalni. Od zakupionych 60 osobników bydła rasy polskiej czerwonej pobrano materiał biologiczny w postaci cebulek włosowych. Z wyizolowanego DNA ustalono profile DNA w 12 mikrosatelitarnych loci: BM1818, BM1824, BM2113, ETH3, ETH10, ETH225, INRA23, SPS115, TGLA53, TGLA122, TGLA126 i TGLA227, zalecanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Genetyki Zwierzą (ISAG) do badań identyfikacyjnych i rodowodowych bydła. Dla każdego z 60 sztuk bydła ustalono niezmienny, specyficzny osobniczo profil DNA, na podstawie którego w oparciu o utworzoną populację referencyjną dla bydła RP oraz bayesowskią analizę klastrowania określono przynależność badanego bydła do rasy polskiej czerwonej.
Zastosowany test DNA identyfikacji rasy bydła RP pozwolił na precyzyjne określenie przynależności rasowej bydła zakupionego do odchowalni. Otrzymane wysokie wartości wskaźnika przypisania ustalonych profilu DNA do populacji referencyjnej rasy RP potwierdziły ponad 90% podobieństwo genetyczne badanego bydła z rasą polską czerwoną. Na podstawie analizy statystycznej przeprowadzono ocenę zmienności genetycznej bydła w odchowalni, która wykazała w stadzie 60 osobników stopień polimorfizmu na poziomie ponad 67% oraz heterozygotyczności obserwowanej na poziomie powyżej 74%. Wyliczona niska wartość współczynnika Fis wskazuje na brak inbredu w stadzie.
W ramach prac informatycznych opracowano i oddano do użytku Repozytorium DNA. Bazę danych zintegrowano z systemami wykorzystywanymi do obsługi badań w laboratorium LGM oraz z webową aplikacją „e-DNA: ID Bydła”, aby zapewnić przepływ danych w celu zebrania i uporządkowania danych identyfikacyjnych. System ten przechowuje dane dotyczące bydła wszystkich ras zachowawczych, w tym informacje związane z kontrolą pochodzenia.
W drugim etapie działań grupy trwały prace rozwojowe nad aplikacją „e-DNA: ID Bydła”, która pozwala hodowcom w szybki i efektywny sposób zlecać badania DNA posiadanych zwierząt ras zachowawczych.
Równocześnie trwały prace inwestycyjne w gospodarstwie w zakresie budowy budynku gospodarczego, utwardzenia terenu, instalacji polowego systemu badania bydła i monitoringu zwierząt.